پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - تغییر نگاه سازمان جنگل ها از تولید علوفه به افزایش پوشش گیاهی و ارتقاء معیشت مرتع داران
بازدید : 176 20 مهر 1400 ساعت 14:0 شماره :89687

تغییر نگاه سازمان جنگل ها از تولید علوفه به افزایش پوشش گیاهی و ارتقاء معیشت مرتع داران

 مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور افزایش پوشش گیاهی و ارتقاء سطح معیشت بهره برداران را رویکرد جدید این سازمان اعلام کرد.

"ترحم بهزاد" پیش از ظهر امروز ۲۰ مهرماه در کارگاه آموزشی با موضوع  اصلاحیه شیوه نامه فنی و اجرایی بهره بردارای از مراتع و شرح خدمات تهیه طرح های مرتع داری در کرمان گفت: بحث تخصیص اراضی در استان کرمان را در سازمان جنگل ها ،مراتع و آبخیزداری کشور بررسی و برای حل آن تصمیم گیری خواهیم کرد و سعی می کنیم تفویض اختیار جهت تسهیل در امور کارها به استان داده شود.

وی از رویکرد جدید سازمان جنگل ها ،مراتع و آبخیزداری کشور سخن به میان آورد و بیان کرد: در گذشته رویکرد سازمان تولید در  بخش مرتع تولید علوفه بود اما در رویکرد جدید، با توجه به بند ۲۰ شیوه نامه اصلاحیه فنی اجرایی و بهره برداری از مراتع کشور دامداران مکلف هستند بعد از دو فصل از اخذ پروانه بهره برداری چرا، اقدام به تهیه طرح مرتع داری کنند.

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور افزود: پروانه چرای دام یک پروانه موقت است اما طرح مرتع داری یک سند مدونی از مجموعه اقداماتی است که به منظور مدیریت پایدار مراتع با هدف حفظ، احیاء، اصلاح، توسعه و بهره‌برداری صحیح و استمرار تولید در محدوده معینی از مراتع در قالب طرح به تصویب سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور یا واحدهای تابعه استانی آن می رسد.

وی با بیان اینکه رعایت مفاد طرح و اجرای طرح مرتع داری به عهده مجری و ناظران طرح است، تصریح کرد: وسعت کل مراتع استان کرمان ۶ میلیون و ۳۵۰ هزار هکتار است و خوشبختانه در سال گذشته ممیزی کل این مراتع به اتمام رسیده است.

بهزاد در ادامه افزود: طی ۴۰ سال اخیر سالانه ۱۴۰ هزار هکتار از مراتع استان کرمان ممیزی می شد اما  تنها در سال گذشته ۵۸۰ هزار هکتار از مراتع استان ممیزی شدند.

وی ادامه داد: تهیه طرح مرتعداری در استان کرمان در ۴۰ سال اخیر به طور متوسط سالانه ۶۳ هزار هکتار بوده اما پارسال ۹۱۰ هزار هکتار تهیه طرح انجام شده است.

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور با بیان این مطلب که  عوارض  پرداخت شده از تمدید پروانه چرای دام استان کرمان در سال گذشته یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان مصوب بوده است، اظهار کرد: در سال گذشته استان کرمان به لحاظ مدیریت و اجرای طرح های مرتعداری رتبه دوم کشور را کسب کرد.

وی تبدیل پروانه چرا به طرح مرتعداری را سیاست سازمان جنگل ها و مراتع کشور اعلام کرد و افزود: برای اجرای این سیاست، کیفیت را فدای کمیت نکردیم.

بهزاد اظهار کرد: در ۴۰ سال اخیر به طور میانگین سالانه ۸۷۶ هزار هکتار تهیه طرح مرتعداری در کشور داشتیم اما سال گذشته ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار  تهیه طرح مرتعداری داشتیم و ممیزی سالانه یک میلیون ۹۲۰ هزار هکتار بوده این در حالی است که درسال ۱۳۹۹ حدود ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار ممیزی مرتع انجام شده است.

وی ادامه داد: در سال گذشته مصوب تمدید عوارض تمدید پروانه چرای دام در کل کشور ۲۰ میلیارد تومان بود اما ما ۲۳ میلیارد و ۸۴۰ میلیون تومان تخصیص تمدید پروانه چرای دام انجام دادیم.

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور ادامه داد: مصوب بهره مالکانه ۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بود درحالی که ما حدود ۱۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بهره مالکانه اخذ کردیم.

وی افزایش پوشش گیاهی ،جلوگیری از فرسایش خاک ، افزایش نفوذ پذیری خاک و ارتقاء سطح معیشت بهره برداران را از اهداف مهم سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور اعلام کرد و گفت: در سیاست جدید سازمان توسعه گیاهان دارویی، پرورش ماکیان، توسعه گردشگری، بوم گردی و همچنین استفاده از گونه های چند منظوره در محدوده مرتعداری در راستای بهبود سطح معیشت بهره برداران در نظر گرفته شده است.

برپایه این گزارش در این مراسم قرارداد ۸ طرح مرتعداری مجموعا به مساحت ۴۰ هزار هکتار در شهرستان های سیرجان، کرمان و رفسنجان  به مجریان طرح های مرتعداری تحویل گردید.

 

 

 

 

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
اینفوگراف