به گزارش پایگاه اطلاع ر" /> به گزارش پایگاه اطلاع ر" /> پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - احاله مدیریت پارک جنگلی سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی شهرستان بم
بازدید : 188 10 آبان 1400 ساعت 11:8 شماره :90264

احاله مدیریت پارک جنگلی سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی شهرستان بم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان صبح امروز با حضور مهدی رجبی زاده مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، محمد بنی اسدی شهردار شهرستان بم، مدیریت پارک جنگلی سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی بم به مساحت 43هکتار به شهرداری بم واگذار گردید.

مهدی رجبی زاده مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کرمان گفت احاله مدیریت پارک‌های جنگلی از سیاست‌های محوری سازمان جنگل‌ها است،  وی افزود: مدیریت پارک‌های موجود در حریم شهری به شهرداری‌ها و پارک‌های خارج از حریم شهری به بخش خصوصی دارای صلاحیت محول می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان ادامه داد: با واگذاری پارک‌های جنگلی، بهسازی، بازسازی، زیباسازی و چابک‌سازی صورت می‌گیرد؛ چراکه با این واگذاری‌ها شاهد ایجاد تأسیسات زیرساختی در این پارک‌ها برای ارائه خدمت بهتر به مردم هستیم.

رجبی زاده عنوان کرد: البته احاله مدیریت بر اساس طرح مصوب انجام می‌گیرد، در این طرح تمامی عملیات اجرایی و برنامه‌های پیش‌بینی‌شده در سنوات آینده مشخص شده و مجری مطابق قرارداد رسمی و بر اساس ماده ۳ قانون حفاظت و بهره‌برداری سازمان جنگل‌ها موظف به اجرای برنامه‌های پیش‌بینی‌شده در طرح است.

رجبی زاده با بیان اینکه نظارت منابع طبیعی بر پارک ها حتی بعد از واگذاری هم ادامه دارد افزود: علاوه بر آن درختان و اعیانی موجود در پارک به‌صورت امانی در اختیار مجری قرار می‌گیرد و آبیاری و مراقبت از درختان و تأسیسات پارک جنگلی از اهم وظایف مجری است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان افزود: پس از احاله مدیریت پارک‌های جنگلی ناظرینی از کارشناسان مجرب به‌منظور نظارت بر اجرای صحیح کتابچه طرح بر عملکرد مجری نظارت می‌کنند تا مدیریت بهره‌برداری پارک به‌درستی انجام گیرد.

باقری رئیس اداره جنگلکاری و جنگلداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان دراین خصوص گفت: سالانه چند هزار هکتار نهال‌کاری با گونه‌های مقاوم به خشکی و سازگار با محیط در مناطق مختلف استان کرمان انجام می‌گیرد که درصد بالایی از این عملیات مربوط به عملیات بیابان‌زدایی با کاشت گونه‌هایی نظیر تاغ است.

باقری افزود افزود: میزان تولید نهال در نهالستان‌هایدهبکری و بم،  ایستگاه تولید بذر و نهال جاده جوپار در سال ۱۴۰۰ حدود 500 هزار اصله در سال است که با توجه به احداث سکوهای تولید نهال گلدانی، برنامه افزایش سهم تولید نهال‌های گلدانی در دستور کار قرار دارد.

باقری با اشاره به وسعت زیاد این استان خواهان مشارکت و همکاری مردم همانند سال‌های گذشته به‌منظور حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی بخصوص در بحث قاچاق چوب ، آتش‌سوزی و تخریب و تصرف عرصه‌های منابع طبیعی استان شد.

رئیس اداره جنگلکاری و جنگلداری اداره کل منابع طبیعی استان واگذاری مدیریت پارک های جنگلی را راهکاری اصولی و مهم برای حفاظت و حراست از آنها با بهره گیری از مشارکت شهرداری ها دانست که می‌تواند علاوه بر کارآفرینی و اشتغالزایی، ثمرات ارزشمندی داشته باشد.

باقری بیان کرد: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در کاشت نهال به طور حتم سازگاری با طبیعت را مورد توجه قرار داده همچنین با توجه به کمبود منابع آبی، درختانی غرس می شوند که بعد از گذشت پنج تا ۱۰ سال دیگر نیازی به آبیاری نداشته باشند.

 

 

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
اینفوگراف