پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اجرای طرح روستای همیار طبیعت
بازدید : 105 24 آبان 1400 ساعت 7:40 شماره :90724

اجرای طرح روستای همیار طبیعت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان، مهدی محمدمیرزائیان رئیس اداره آموزش، ترویج و مشارکتهای مردمی اداره کل منابع طبیعی استان کرمان با اعلام اجرای طرح روستای همیار طبیعت گفت: همیاران طبیعت نقش مهمی را در حفاظت از عرصه های منابع طبیعی ایفا می کنند.

محمدمیرزائیان به اهمیت و نقش همیاران طبیعت و مشارکت های مردمی در پیشبرد فعالیت های منابع طبیعی اشاره و اظهارکرد: با توجه به پراکندگی و وسعت زیاد عرصه های منابع طبیعی، سازمان جنگل ها به تنهایی قادر به حفظ و احیای این عرصه ها نیست و این امر مستلزم مشارکت همگانی است.

وی با اشاره به جایگاه همیاران طبیعت در حفاظت از انفال عنوان کرد: همیاران طبیعت به عنوان نیروهای داوطلب با احساس مسئولیت نسبت به نسل فعلی و آینده در کنار نیروهای منابع طبیعی کشور حضور فعال دارند.

رئیس اداره آموزش، ترویج و مشارکتهای مردمی اداره کل منابع طبیعی استان کرمان در مراسم اهداء کارت عضویت همیار طبیعت به دهیار روستای علی آباد مظفری از توابع بخش شهداد در شهرستان کرمان گفت: از آنجائی که فعالیت های منابع طبیعی بدون مشارکت مردم محقق نخواهد شد، طرح همیاران طبیعت و جلب مشارکت های مردمی با هدف تحقق بخشیدن به امر مشارکت همگانی در پیشبرد اقدامات مرتبط با منابع طبیعی در دستور کار جدی سازمان جنگل ها و اداره  کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان کرمان  قرار دارد.

وی اضافه کرد: همیاران طبیعت افرادی هستند که به صورت انفرادی یا گروهی سازمان جنگل ها را در پیشبرد اهداف ترویج فرهنگ منابع طبیعی و جلب مشارکت مردم در امور حفاظت، احیا، توسعه و بهره برداری صحیح از منابع طبیعی یاری می کنند.

میرزائیان در ادامه گفت: همیاران طبیعت در قالب سه بخش همیار طبیعت مروج، محافظ و دانش آموز با مجموعه منابع طبیعی همکاری مستمر دارند.

وی ابراز امیدواری کرد: تمامی روستائیان، جوامع محلی، بهره برداران از عرصه های منابع طبیعی، اعضای شوراهای اسلامی و دهیاران به عضویت در طرح همیاران طبیعت دربیایند تا ضمن دریافت 
کارت عضویت از آموزشهای کاملاً رایگان بهره مند شوند.
قطبی نژاد رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کرمان درحاشیه این مراسم با تأکید بر این نکته که همیاران طبیعت یکی از مهمترین ظرفیت‌ها برای حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی کشور هستند، گفت  در واقع یکی از کارسازترین راهکارها برای حفظ، احیا و توسعه منابع طبیعی، بهره‌گیری از مشارکت جوامع محلی و مشارکت‌های مردمی است. 
وی افزود؛طرح همیار طبیعت نیز از این رو به اجرا درآمده تا علاقه‌مندان و دوستداران منابع‌طبیعی به طور داوطلبانه و به قصد خدمت، در قالب این طرح سازماندهی شوند. افرادی که منابع طبیعی را به چشم سرمایه می‌نگرند و سعی می‌کنند آن را به بهترین شکل به آیندگان تحویل دهند. در حال حاضر برای ایجاد یک ارتباط دو سویه با همیاران طبیعت و اشتراک گذاری تجربیات این افراد با مردم، سامانه‌ای  به نام «همیاران طبیعت» راه اندازی شده است که افراد می‌توانند با ثبت‌نام در این سامانه به عضویت آن درآمده و پس از شناسایی آن‌ها در سطح استان‌، فعالیت خود را شروع کنند.
وی خاطرنشان کرد: پس از شناسایی، این افراد به صورت رایگان آموزش می‌بینند و کارت همیار طبیعت دریافت خواهند.

 

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
اینفوگراف