به گزارش پایگاه اطلاع ر" /> به گزارش پایگاه اطلاع ر" /> پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - پویش مردمی بذرکاری همگانی در روستاهای معزآباد و سردر بخش چترود
بازدید : 172 26 آذر 1400 ساعت 20:3 شماره :91887

پویش مردمی بذرکاری همگانی در روستاهای معزآباد و سردر بخش چترود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان پویش بذر کاری همگانی در روستاهای معزآباد و سردر بخش چترود باحضور حجت السلام والمسلمین ابراهیمی نماینده ولی فقیه و امام جمعه بخش چترود، زاهدی نماینده مردم کرمان و راور درمجلس شورای اسلامی و مسئولین محلی برگزار گردید.

این پویش مردمی با مشارکت دوستداران منابع طبیعی، بخشداری، شورای اسلامی وشهرداری چترود، دهیاری معزآباد، سازمان های مردم نهاد، بسیج سازندگی و اعضاء جمعیت هلال احمر به منظور احیا مراتع انجام شد و از نتایج آن می توان به افزایش پوشش گیاهی، نفوذپذیری و حفظ خاک و بالا بردن توان اقتصادی مراتع اشاره کرد.

 

دراین مراسم حجت الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه چترود ضمن تقدیر از اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان جهت اجرای پویش همگانی بذر کاری در خصوص اهمیت درختکاری گفت: فرهنگ درختکاری و حفاظت از آن، در سلامت محیط زیست و پاکی هوا و تندرستی شهروندان تاثیر بسیاری دارد. باید سرزمین‌های مسلمانان سرسبز و پردرخت باشد و مسلمانان از آثار آن بهره‌مند شوند. فضا و محیط سرسبز از درختان فراوان ضامن ارتقای بهداشت روانی و افزایش نشاط و شادابی انسان‌ها در جامعه اسلامی است. 

 

 

نماینده ولی فقیه و امام جمعه بخش چترود دراین مراسم حدیثی را از پیامبر اکرم نقل کرد که فرموده اند : هر وقت عمر جهان به آخر رسید، هرگاه قیامت بخواهد قیام کند و عالم بخواهد منقرض شود و در دست یکی از شما نهال درختی باشد چنانچه بقدر کاشتن آن فرصت باشد، باید آن را بکارد و از فرصت باقیمانده استفاده نماید.

 

مهدی رجبی زاده مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان در حاشیه این مراسم اظهار داشت:

پویش همگانی بذر کاری توسط سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به صورت هماهنگ در سراسر کشور از اول آذرماه در سطح مراتع و جنگل‌ها شروع شده و امروز خوشحال هستیم که در جمع مردم چترود، گروه های مردم نهاد، اعضاء جمعیت هلال احمر، هیئت های کوه نوردی، مرتعداران منطقه معزآباد و سردر بخش چترود حضور پیدا کردیم و حدود ۴۰ هکتار از عرصه‌های مرتعی را با هدف افزایش پوشش گیاهی منطقه، حفظ خاک و افزایش نفوذپذیری خاک و بالا بردن سطح معیشت بهره برداران منطقه توسط بذور مختلف مرتعی و بذر بادام کوهی بذر کاری خواهد شد. 

رجبی زاده گفت: در این پویش سعی داریم با احیاء مراتع باعث نهادینه شدن فرهنگ احیاء و حفظ منابع طبیعی شویم که خوشبختانه این امر در بخش چترود با استقبال خیلی خوب مردم و سازمان‌های مردم‌ نهاد مواجه شد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ابراز امیدواری کرد: تا پایان دی‌ماه این پویش مردمی در سراسر استان برگزار گردد.

رجبی زاده بیان کرد: به منظور احیا و حفظ منابع طبیعی و با سرلوحه قرار دادن سخن مقام معظم رهبری که فرمودند: «فرهنگ منابع طبیعی باید به معارف عمومی تبدیل شود.» این پویش در سراسر استان و با همکاری مردم ادامه می یابد. 

 

زاهدی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی صبح امروز در پویش همگانی بذرکاری با رویکرد اقتصادی نمودن بهره برداری از مراتع، بر مردمی محور بودن حفظ و احیاء منابع طبیعی و محیط زیست تاکید و خاطر نشان کرد: مردمی محور بودن، یک رکن اساسی است و اگر امورات حاکمیتی خود را بر این اصل تکیه دهیم؛ نتایج ارزشمندی را کسب خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: اگر مردم را در طرح های منابع طبیعی و زیست محیطی مشارکت دهیم؛ شاهد نتایج ارزشمندی خواهیم بود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: این اتفاق مبارک در بخش چترود در حال اجرا است که هم از نظر اقتصادی دارای اهمیت زیادی است و هم مردم این منطقه به آب و هوای سالم می رسند.

زاهدی با تاکید بر اینکه با برنامه ریزی دقیق می توانیم بهره برداری اقتصادی خوبی داشته باشیم؛ گفت: تحقق این امر، به سود مردم خواهد بود.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با حضور در مراسم پر فیض نمازجمعه بخش چترود، توضیحاتی در خصوص وضعیت منابع طبیعی استان، مجموعه پروژه های اجراشده و چالشهای پیشرو و هچنین آثار و نتایج و پروژه های اجرایی ارائه نمود.

رجبی زاده به اهمیت همکاری آحاد مختلف جامعه به منظورحفظ، احیاء و بهره برداری اصولی از منابع طبیعی اشاره و بیان کرد: تحقق این امر امکان پذیر نمی باشد مگر با همکاری و مشارکت مردم.

  

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
اینفوگراف