پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - آبگیری سازه های آبخیزداری درشهرستان سیرجان
بازدید : 35 15 دی 1400 ساعت 16:21 شماره :92589

آبگیری سازه های آبخیزداری درشهرستان سیرجان

سازه های آبخیزداری اعم از سيستم هاي پخش سيلاب،  بندهاي خاكي و سنگي ملاتي و ديگر سازه ها در سطح شهرستان در پي بارندگی های اخیر آبگيري شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سیرجان، مهران میرشاهی رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سیرجان ،با بیان اینکه بندهای خاکی ،آبخیزداری موجب رسوبگیری، کنترل سیلاب و تغذیه قنوات و آبخوان‌ها می شود،حفظ و بهره برداری مناسب از منابع آب و خاک، کنترل هرزآبها و تغذیه سفره های آب زیرزمینی و آبخوان ها و کمک به افزایش آبدهی قنوات، چاه ها و چشمه ها که باعث کاهش تأثیر پذیری آبخیزها نسبت به خشکسالی، سیل و فرسایش تشدید شونده می شود و همین امر باعث مدیریت و توسعه پوشش گیاهی، شامل چراگاه ها، مراتع، بیشه ها و جنگل ها و بهبود شرایط زیست محیطی و بهبود وضعیت اقتصادی آبخیز نشینان می شود.

مهران میرشاهی گفت: در پی بارندگی های اخیر که میانگین آن 38میلی متر تا کنون بوده، در حوزه پلنگی سفلی به حجم 3000 مترمکعب بند سنگ و ملاتی و 3300 مترمکعب بند خشکه چین در سالهای گذشته احداث گردیده حدود 95 درصد از ظرفیت بندهای خاکی، سنگ و ملات و خشکه چین این شهرستان در بارندگی‌های اخیر آبگیری شد. که به  تقویت سفره های آب زیرزمینی کمک می کند.

وی بیان کرد: ذخیره سازی این میزان روان‌آب پشت سازه‌های آبخیزداری اداره منابع طبیعی و آبخیزداری این شهرستان بهبود 10 درصدی منابع آب‌های زیر زمینی را به همراه دارد و300 هزار متر مکعب روان‌آب در بارندگی‌های اخیر توسط این سازه‌ها کنترل و ذخیره سازی شده ‌است.

میرشاهی اظهار داشت: این سازه‌ها با اثر بخشی مطلوب، نقش مستقیمی در کنترل سیل و خطرات ناشی از آن، تقویت آبخوان‌ها و چاه‌های کشاورزی، حفاظت از منابع آب و خاک، تداوم حیات وحش و مقابله با خشکسالی دارند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سیرجان ادامه داد: برای سومین سال متوالی به فرمان مقام معظم رهبری از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح‌های آبخیزداری و بیابان زدایی اعتبارات قابل توجهی تخصیص یافته است که سهم شهرستان از محل این اعتبارات در سال 1400 حدود ده میلیارد و ششصد میلیون ریال بود که پروژه‌هایی در بخش‌های آبخیزداری، به انجام رسیده است.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
اینفوگراف