پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - شهرستان ریگان
شهرستان ریگان

سیمای منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ریگان


شهرستان ريگان در فاصله 300 كيلومتري از مركز استان كرمان با وسعتي حدود 920000 هكتار و جمعيتي بالغ بر 80000 نفر در جنوب شرقي استان  و در بین عرضهای جغرافیایی 3088550 تا 3197620 و طول های جغرافیایی 646450 تا 767600 درسیستم UTM قرار دارد. اين شهرستان يكي از قطبهاي مهم كشاورزي و دامپروري در سطح استان مطرح مي باشد.
اين شهرستان داراي 306 پارچه آبادي داراي سكونت و 24 پارچه آبادي خالي از سكونت بوده كه با شهرستانهاي نرماشير ، بم ، فهرج ، عنبرآباد و رودبار از استان كرمان و شهرستانهاي دلگان و ايرانشهر از استان سيستان و بلوچستان هم مرز است .
شهرستان ريگان داراي اقليم گرم و خشك بوده و متوسط بارندگي اين شهرستان حدود 40 ميلي متر در سال  (در ارتفاعات 300 ميلي متر در سال) ، متوسط دماي هوا حدود 24 درجه سانتي گراد در سال (بين 1- و 49+ ) و تبخير سالانه حدود 4766 ميليمتر تخمين زده مي شود . ارتفاع اين شهرستان از سطح دريا بين 500 تا 2300 متر متغير مي باشد .

تنگناها و محدودیتهای طبیعی شهرستان
1- قرار گرفتن بر روی کمربند خشک جهان و دریافت نزولات آسمانی به میزان کمتر از یک چهارم متوسط جهانی
2- وزش طوفانهای شدید و شنهای روان
3- گسترش اراضی بیابانی و کانونهای بحرانی
4- عدم تعادل بین دام و ظرفیت مرتع ، چرای بی رویه و خارج از فصل
5- فرسایش خاک ( فرسایش آبی و فرسایش خاکی )
6- توسعه باغات ، تاسیسات و مناطق مسکونی

آبخیزهای شهرستان :
حوزه های آبخیز این شهرستان دارای 442000 هکتار مساحت بوده كه به شرح می باشد : 1- حوزه آبخیز رودخانه نساء ، 2- حوزه آبخیز گزبهمن ، 3 - حوزه آبخیز کنار نای ، 4 - حوزه آبخیز سیف الدینی ، 5 - حوزه آبخیز تک فرهاد ، 6- حوزه آبخیز دهنه عباسعلی ، 7 – حوزه آبخیز شاشکان و گز حسن

جنگلهای شهرستان :
انواع  جنگلهای این شهرستان به شرح ذیل می باشد :
1 – جنگلهای ناحیه رویشی خلیج عمانی : شامل گونه های جنگلی کهور منحصر به فرد ایرانی ، کهور دره ای ، انواع گز ، تاغ و کنار
2 – جنگلهای ناحیه رویشی ایران تورانی : شامل گونه های بنه ، بادام ، کسور ، کیکم و ارس
3 – جنگلهای مصنوعی (دست کاشت) : کهور ، گز ، بادام و بنه

مراتع شهرستان ریگان:
شهرستان ریگان دارای 628471 هکتار مرتع بوده که از این مقدار 328166 هکتار آن در مناطق کوهستانی قرار داشته و مقدار 300305 هکتار آن در مناطق بیابانی می باشد ، دامداران مناطق بیابانی علاوه بر پرورش بز و گوسفند به شتر داری نيز می پردازند .

بیابانهای شهرستان ریگان :
در این شهرستان  473284  هکتار بیابان وجود دارد که از این مقدار  109895  هکتار  جزء کانونهای بحرانی با اولویت یک می باشد . با توجه به اینکه این شهرستان یکی از قطبهای کشاورزی و دامداری در سطح استان می باشد و جاده ترانزیت چابهار از این شهرستان می گذرد فعالیتهای بیابانزدایی از اوایل انقلاب در سطح شهرستان آغاز شده و تاکنون ادامه دارد و از دستاوردهای این فعالیتها مصون ماندن مناطق اجرایی از هجوم تپه های ماسه ای و ایجاد پوشش گیاهی مناسب با گونه های گز ، کهور و اسکنبیل مي باشد که علاوه بر احیای منطقه از مهاجرت مردم نیز کاسته شده و تاکنون 30 روستا از شن گرفتگی نجات پیدا کردند تا جایی که این روستاها بدلیل وجود جنگلهای دست کاشت دارای مرغوبترین محصولات کشاورزی می باشد ، اما هنوز 80 روستای این شهرستان در معرض شن گرفتگی قرار دارند
.
اهداف و سیاستهای اجرایی :
1 – مهار روند بیابانزایی و جلوگیری از پیشروی کانونهای بحرانی بیابانزا
2 – مقابله با هجوم ماسه های روان به روستاها و آبادیها ، تاسیسات اقتصادی و زیر بنایی ، راههای ارتباطی و ...

چاپ | ارسال به ديگران  | 
اینفوگراف